Od roku 2022 se do SJWP zapojuje ČR, kde je koordinátorem národního kola a záštitu poskytuje Mendelova univerzita v Brně. Všechny obdržené práce posuzuje odborná porota (podle kritérií uvedených v záložce "Kritéria práce") složená z odborníků a odbornic napříč republikou. Ta začátkem května zveřejňuje autory a autorky pěti nejlepších prací, kteří na univerzitní půdě budou usilovat o výhru v národním kole a následný postup do mezinárodního kola ve Stockholmu. Výherce v národním kole získá 25 000 Kč, pamětní diplom, hrazenou cestu na mezinárodní kolo do Stockholmu včetně ubytování a stravy. Novinkou ročníku 2024 národního kola je Cena veřejnosti, ve které se sčítají hlasy veřejně udělené jednotlivým pracím. Autorce, nebo autorovi vítězného projektu je následně předán šek na 5 000 Kč.
Výhercem národního kola 2024 se stal Tadeáš Fryčák s prací Root Tracker.
Cenu veřejnosti 2024 vyhrála Zuzana Urbanová s projektem Microplastics and their occurance in Brno.
Gratulujeme!
Ostatním finalistům děkjeme za účast.
Národní kolo se skládá ze dvou následujících částí:
Písemná práce
Text práce v Národním kole by měl být primárně napsán v českém jazyce. Po domluvě s organizátorem je možné text napsat ve slovenském či anglickém jazyce. Do Mezinárdního kola se práce odevzdává pouze v anglickém jazyce. Práce musí splňovat následující požadavky:
- Formátování: písmo Times New Roman 12, s mezerami 1 1⁄2
- Uvedení čísla stránek na každé stránce kromě titulní strany
- Rozsah maximálně 20 stran A4, včetně obrázků, fotografií, tabulek, příloh a úvodních stran
- Členění v souladu s pravidly akademického psaní
- Odevzdání v elektronické podobě jako Word nebo PDF dokument, ne větší než 2 MB
- V případě, že účastníci obdrží jakoukoli technickou podporu např. od vedoucího práce či vysoké školy, je důležité uvést rozsah externí podpory v části "poděkování"
Prezentace
Obhajoba spočívající v ústním vystoupení s výsledky práce a zejména v diskusi k nim. Prezentace bude probíhat v anglickém jazyce. Body finalistů se nečítají s písemnou prací. Vítězem je jeden z finalistů, který získá nejvíce bodů ve finále.
- Za promítanou prezentaci lze získat maximálně 30 bodů
- Jedná se o prezentaci v programu PowerPoint
- Prezentace slouží jako stručné shrnutí písemné práce
- Důraz klaďte zejména na vaše vlastní výsledky a jejich interpretaci
- Délka prezentace je 10-15 min. (je nutné dodržet časovou dotaci a ponechat prostor na dotazy)
- Dbejte na využití a grafické uspořádání plochy snímku, dostatečnou velikost písma, dodržujte stejný grafický styl v celé prezentaci
- Vystoupení si předem nacvičte a ověřte si i délku přednesu
Porotci
Doc. RNDr. Jana Říhová Ambrožová, Ph.D.
je odbornicí v oblasti hydrobiologie a mikrobiologie na VŠCHT Praha. Specializuje se na identifikaci mikroorganismů ve vodním prostředí pomocí fluorescenční mikroskopie a kultivačních metod, přičemž úzce spolupracuje s vodárenskými a čistírenskými technologiemi. Aktivně se věnuje vzdělávání, vede mikroskopické kurzy a každoročně organizuje konferenci „Vodárenská biologie“.
doc. Mgr. Ing. Magdalena Daria Vaverková, Ph.D.
se svými profesními zájmy zaměřuje na krajinu, ekologii, ochranu životního prostředí a udržitelnost.
prof. Ing. Radovan Kopp, Ph.D.
působí na Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství Agronomické fakulty Mendelovy univerzitu v Brně. Jedním z jeho vědeckých projektů je snaha najít systém jak předvídat riziko rozsáhlých úhynů ryb v českých rybnících.
Ing. Michal Kravčík CSc.
je slovenský hydrolog a environmentalista. Je držitelem Goldmanovy ceny za rok 1999, a to za své příspěvky o hospodaření s vodou slovenské řeky Torysy.
prof. Ing. Tomáš Randák, Ph.D.
působí na fakultě rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Je ředitelem ředitel Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického (VÚRH).
doc. RNDr. Martin Rulík, Ph.D.
pracuje na Katedře ekologie a životního prostředí PřF UP v Olomouci, kde se zabývá mikrobiální ekologií tekoucích vod a obecně problematikou ekologie a ochrany vodních ekosystémů.
Galerie z finále národního kola 2024