Postupující práce do Ceny veřejnosti 2024:
Development of new materials for water purification, using graphene oxide and nanofibers (Eva Bartošková)
Anotace:
Voda je nejdůležitější a nezbytnou složkou ekosystému Země, která hraje klíčovou roli v řádném fungování flóry a fauny. Avšak naše vodní zdroje se neustále znečišťují. Celý svět by mohl být za pár desetiletí v obrovském nedostatku vody. Grafen, jednoatomový tenký uhlíkový nanoplát, a grafenové nanomateriály mají výbornou budoucnost v technologiích úpravy vody díky svým mimořádným vlastnostem. Pouze několik prací popisuje použití těchto materiálů v úpravě vody metodami adsorpce, filtrace a fotodegradace. Tato práce předkládá kritické zhodnocení příspěvku grafenových nanomateriálů v úpravě vody. Byly podniknuty pokusy diskutovat o budoucích pohledech těchto materiálů v úpravě vody. Kromě toho jsou vynaloženy úsilí na diskusi o nanotoxicitě a nebezpečích grafenových materiálů. Jsou podány návrhy, jak zkoumat plný potenciál těchto materiálů spolu s opatřeními proti nanotoxicitě a jejím nebezpečím. Bylo zjištěno, že budoucnost grafenových materiálů je velmi slibná.
Root Tracker (Tadeáš Fryčák)
Anotace:
Vědci po celém světě zkoumají účinky různých chemických látek na kořenové systémy za zvýšených stresových podmínek – například za čím dál častěji vyskytujících se dlouhodobých suchách. Rostliny se brání proti suchu různými mechanismy, například ukládáním vody do svého kořenového systému. Čím objemnější a rozsáhlejší kořenový systém daná rostlina má, tím více vody si dokáže uchovat, čímž zvyšuje svou šanci na přežití při dlouhodobých suchách. Proto je cílem práce výzkumníků identifikovat takovou chemickou látku, jež signifikantně stimuluje růst kořenů.
Pro zjištění vlivu zkoumaných chemických látek na kořenové systémy je nutné kvantifikovat rozsáhlost kořenového systému. Výzkumníci proto pěstují rostliny například v průhledném výživovém médiu v in vitro modulech (Petriho misky hermeticky izolující vnitřní prostředí od vnějšího), anebo za použití tzv. rhizotronů (zařízení naplněná substrátem s jednou průhlednou stranou pro pozorování kořenů). Jelikož příprava jednoho in vitro modulu je komplikovaná a ve velkém počtu ekonomicky náročná, výzkumníci sází do jednoho modulu například 6-12 rostlin. Kvůli omezené velikosti Petriho misky se od určitého časového bodu jednotlivé kořenové systémy rostlin začnou
nevyhnutelně křížit až později dosáhnou stavu, kdy je komplikované je sledovat i manuálně, natož měřit a vyhodnocovat.
Proto jsem vyvinul matematickou metodiku pro plně automatické zpracování růstu kořenových systémů v čase pro různá biologická prostředí, která implementuje extrakci
parametrů kořenů (například tloušťka, délka, počet vedlejších kořenů, ...), anebo také vyhodnocení a porovnání dat mezi kontrolní skupinou a skupinami s přidanými testovanými chemickými látkami. Řešení, které jsem navrhl, je oproti všem existujícím programům na světě (například Ez-Rhizo, Segroot) schopné pracovat v komplexních podmínkách, kdy se kořenové systémy často mezi sebou kříží (například v in vitro modulech), nebo kdy jsou části kořenů skryté za substrátem (například v rhizotronech) a je nutné je pro správné vyhodnocení predikovat.
Pro evaluaci vlivu chemických látek jsem přišel s inovativním metrikou (interpretace parametrů logistické křivky), která eliminuje veškeré nevýhody RGR (RGR není vhodná
pro využití na logistické jevy; RGR je vždy spočítaná pouze pro jednu veličinu z dvou časových bodů – je proto diskrétní a není porovnatelná při použití různých časových rozmezí). Využití vyhodnocení za pomocí logistické křivky má navíc i několik dalších výhod – z každé analýzy jsou vždy tři hodnoty pro celou růstovou křivku nezávisle
na počtu naměřených datových bodů nebo nezávisle na tom, zdali byla růstová křivka sledována až do konce svého růstového období.
Tyto metody jsem implementoval v programovacím jazyce Python a vytvořil tak software Root Tracker, jež používají biologové na Univerzitě Palackého v počtu zhruba 60 snímků za den již od od ledna 2023, což jim šetří každý den několik hodin manuální práce. Během tohoto již více než ročního období Root Tracker úspěšně využili pro identifikaci několika stimulujících látek a otestovali ho tak již na tisících obrázků.
The role of citizen science in mapping soil degradation processes and drought impacts on the Czech agricultural landscapes (Magdaléna Musilová)
Anotace:
Farmaka ve vodním prostředí (Tereza Praislerová)
Anotace:
V této práci jsem se zaměřila na dnes už zcela běžný výskyt farmaceutických přípravků v nejen povrchové vodě. Nárůst koncentrací léčiv detekovaných v povrchových vodách se kvůli rostoucí spotřebě léčiv neustále zvyšuje. Ač koncentrace nemusejí dosahovat vysokých hodnot, tak jejich chronické působení může mít na necílové organismy negativní účinky. V teoretické části jsem se zabývala obecnými informacemi o výskytu léčiv ve vodě, o jejich vstupu do vody, jejich vlivem a také účinností ČOV s jejich odstraněním. V praktické části je popsáno testování toxicity antikonvulzivního léku gabapentinu na kapra obecného.
Microplastics and their occurance in Brno (Zuzana Urbanová)
Anotace:
Hlasujte od 10. do 20. 5. 2024:
Hlasování ukončeno. Cenu veřejnosti vyhrála Zuzana Urbanová s projektem Microplastics and their occurance in Brno. Gratulujeme!